Loreto College - Coleraine, Co. Derry, Northern Ireland
Loreto Crest
 

News Items

Action from the Long Jump competition on Sports Day - View Full Size Image
Action from the Long Jump competition on Sports Day
Y8 students enjoying Sports Day - View Full Size Image
Y8 students enjoying Sports Day
Y9 Medallists on Sports Day - View Full Size Image
Y9 Medallists on Sports Day
Y10 Relay Winners on Sports Day - View Full Size Image
Y10 Relay Winners on Sports Day
Y11 Relay Winners on Sports Day - View Full Size Image
Y11 Relay Winners on Sports Day
21/06/2018 COMPETITION AND FUN ON LORETO COLLEGE SPORTS DAY

The annual Loreto College Sports Day was held at the College on Thursday 21st June.  Midsummer Day proved a bright, sunny but cold day for the event; students from Years 8-11 entered into the spirit of the day with great enthusiasm.  This year’s Loreto Sports Day had a World Cup theme: each form class was allocated a country which has qualified for the World Cup finals, and had to dress in that country’s colours.  This added to the sense of competition, with form classes proudly displaying their adopted countries’ flags.

In the afternoon, there were fun events for all year groups before the tightly-contested Class Relays to bring the day to a very exciting conclusion.  Mrs Maureen McCullough, Head of PE at Loreto College, paid tribute to the many members of staff who had helped out throughout the day, and to the College’s new Sports Captains who had also assisted.

The results in the competitive events were:

YEAR 8
100 metres (Boys)
1st Leon Boyd
2nd Conor McGarry
3rd Niall McLaughlin

100 metres (Girls)
1st Layla O’Hara
2nd Minnie Dihmis
3rd Niamh Guiney

200 metres (Boys)
1st Conor McGarry
2nd Joe Dillon
3rd Niall McLoughlin

200 metres (Girls)
1st Layla O’Hara
2nd Amelia Regulinska
3rd Niamh Guiney

800 metres (Boys)
1st Ben McLoughlin
2nd Kyle Cooper
3rd Dominic O’Hara

800 metres (Girls)
1st Sophia Coyle
2nd Laura Finlay
3rd Hanna Stats-Howard

Relays (Boys)
1st 8C
2nd 8E
3rd 8A

Relays (Girls)
1st 8D
2nd 8E
3rd 8G

Shot Putt (Boys)
1st Kyle Cooper
2nd Conor Montgomery
3rd Ethan Fish

Shot Putt (Girls)
1st Zisary Wisener
2nd Sophie Coyle
3rd Ruby Burnside

Long Jump (Boys)
1st Ryan McCloskey
2nd Conor McGarry
3rd Ruairi Loughrey

Long Jump (Girls)
1st Amelia Regulinska
2nd Faith Watt
3rd Ruby O’Kane

Athletes of the Year
Conor McGarry / Layla O’Hara

YEAR 9
100 metres (Boys)
1st Jamie Martin
2nd Caleb Woods
3rd Patrick Wallace

100 metres (Girls)
1st Zofia Czajka
2nd Molly Anne Gilmore
3rd Zuzanna Zietala

200 metres (Boys)
1st Patrick Wallace
2nd Caleb Woods
3rd Jack O’Kane

200 metres (Girls)
1st Zofia Czajka
2nd Hannah Murphy
3rd Eilis Mullan

800 metres (Girls)
1st Niamh McGarry
2nd Clodagh Moore

Relays (Boys)
1st 9A
2nd 9D
3rd 9B

Relays (Girls)
1st 9A
2nd 9D
3rd 9B

Shot Putt (Boys)
1st Cameron Sinclair
2nd Filip Podsada
3rd Oran Tosh

Shot Putt (Girls)
1st Alicia Doherty
2nd Zofia Czajka
3rd Paulina Olender

Javelin (Boys)
1st Noah Grove
2nd Cameron Sinclair
3rd Jack O’Kane

Javelin (Girls)
1st Flynn Greene
2nd Sarah Casson
3rd Alicia Doherty

Long Jump (Boys)
1st Peter McCool
2nd Luke McCrudden

Long Jump (Girls)
1st Zuzanna Zietala
2nd Niamh McGarry
3rd Aoife Ferguson

Athletes of the Year
Cameron Sinclair / Zofia Czajka

YEAR 10
100 metres (Boys)
1st Jack Dihmis
2nd Conrad O Coisneachain
3rd James McDowell

100 metres (Girls)
1st Cara McLaughlin
2nd Erin Ferguson
3rd Anna O’Kane

200 metres (Girls)
1st Cara McLaughlin
2nd Lauren Thom

800 metres (Girls)
1st Cara McLaughlin
2nd Sophie Moore
3rd Lauren Thom

Relays (Boys)
1st 10C
2nd 10E
3rd 10B

Relays (Girls)
1st 10C
2nd 10A
3rd 10B

Shot Putt (Boys)
1st Conrad O Coisneachain
2nd Niall Owens
3rd Euan Simpson

Shot Putt (Girls)
1st Erin Ferguson
2nd Jodie Canning
3rd Orlagh Quinn

Discus (Boys)
1st Jack Dihmis
2nd James McDowell
3rd Aidan Somers

Discus (Girls)
1st Jodie Canning
2nd Tori Colson-Rice
3rd Lucy O’Kane

Javelin (Girls)
1st Jodie Canning
2nd Orlagh Quinn
3rd Beth McNerlin

Long Jump (Boys)
1st Aidan Somers
2nd Euan Simpson
3rd Philip McCloskey

Long Jump (Girls)
1st Katie Mulholland
2nd Sophie Moore
3rd Lucy O’Kane

Athletes of the Year
Conrad O Coisneachain / Cara McLaughlin

YEAR 11
100 metres (Boys)
1st Thomas Mailey
2nd Charlie McKnight
3rd Sean McAllister

100 metres (Girls)
1st Cheyanne Corbett

200 metres (Boys)
1st Thomas Mailey
2nd Sean McAllister
3rd Padraig McColgan

Relays (Boys)
1st 11D
2nd 11B
3rd 11A

Shot Putt (Boys)
1st Charlie McKnight
2nd Sean McAllister
3rd Thomas Mailey

Shot Putt (Boys)
1st Cheyanne Corbett

Discus (Boys)
1st Charlie McKnight
2nd Sean McAllister
3rd Thomas Mailey

Discus (Girls)
1st Cheyanne Corbett

Javelin (Boys)
1st Matthew Byrne
2nd Charlie McKnight
3rd Thomas White

Javelin (Girls)
1st Cheyanne Corbett

Long Jump (Boys)
1st Charlie McKnight
2nd Sean McAllister
3rd Thomas Mailey

Athletes of the Year
Thomas Mailey / Tolu Jide-Ojo